Spływ Małą Panwią

Rzeka jest w dolnym biegu, czyli na terenie województwa opolskiego (od Krupskiego Młyna do Jeziora Turawskiego) popularnym szlakiem kajakowym. Z roku na rok coraz więcej chętnych korzysta z tego typu rekreacji. Korzystając z popularności rzeki nad jej brzegami usadowiło się kilka gospodarstw agroturystycznych oraz firm organizujących spływy kajakowe. Z kolei nadleśnictwo Zawadzkie przygotowało w lasach nad Małą Panwią kilka pól biwakowych.

 

Rzeka, wijąca się wśród lasów (w większości sosnowych, z dodatkiem świerku) jest dość płytka i ma z reguły równe, piaszczyste dno. Co prawda woda jest dość zanieczyszczona, ale i tak nastąpiła w tej sprawie kolosalna poprawa (związana z większą dbałością o środowisko, ale przede wszystkim z upadkiem przemysłu w ostatnich dwóch dekadach).

Łatwiejszy jest górny odcinek rzeki, od Krupskiego Młyna - rzeka ma tutaj między pół metra ma metrem głębokości, nie ma konieczności przeniosek, trasa w sam raz dla początkujących lub rodzin z dziećmi. Trudniejszy jest spływ rzeką poniżej Kolonowskiego: są tu bystrza, przenioski, przeszkody w Staniszczach Dużych (bystrze w miejscu po dawnym moście), Staniszczach Małych (jaz), Ozimku (huta) i Jedlicach (kolejny jaz). Ogólnie trasa dla kajakarzy z pewnym doświadczeniem - np w Staniszczach Dużych w maju 2013 z kajaka wypadło dziecko i choć wszystko skończyło się szczęśliwie, to przypominamy o koniecznej ostrożności.

Więcej w tej kategorii: Dolina Małej Panwi »