turystyka (34)

Rzeka jest w dolnym biegu, czyli na terenie województwa opolskiego (od Krupskiego Młyna do Jeziora Turawskiego) popularnym szlakiem kajakowym. Z roku na rok coraz więcej chętnych korzysta z tego typu rekreacji. Korzystając z popularności rzeki nad jej brzegami usadowiło się kilka gospodarstw agroturystycznych oraz firm organizujących spływy kajakowe. Z kolei nadleśnictwo Zawadzkie przygotowało w lasach nad Małą Panwią kilka pól biwakowych.

Jarnołtówek - wieś (około 800 mieszkańców) letniskowa u podnóża masywu Biskupiej Kopy, w dolinie Złotego Potoku. Podobnie jak pobliskie Głuchołazy, miejscowość rozwinęła się w średniowieczu jako ośrodek wydobycia złota, a kolejna faza rozwoju, w XIX wieku, związana była z turystyką uzdrowiskową. Główne zabytki tej starej miejscowości to XX wieczny kościół św. Bartłomieja powstały na miejscu barokowego kościoła zniszczonego przez straszliwą powódź w 1903 roku i XIX wieczny dwór zbudowany na miejscu XVI wiecznego dworu obronnego. Ciekawą budowlą jest zapora przeciwpowodziowa wzniesiona w 1909 roku na Złotym Potoku powyżej centrum Jarnołtówka. Zapora o wysokości 15,4 m i szerokości 50 metrów zamyka rzekę tylko w razie groźby powodzi - zbiornik powyżej zapory zwykle pozostaje suchy.

Pokrzywna - wieś letniskowa w Górach Opawskich na północny wschód od masywu Biskupiej Kopy, położona w dolinie Złotego Potoku (około 2 km poniżej Jarnołtówka). Z racji krajobrazowych walorów wioska nazywana była swego czasu Opolską Szwajcarią. W Pokrzywnej istnieje szeroka baza noclegowa.

Przełom Złotego Potoku to górski, ponad trzykilometrowy, odcinek doliny rzeki Złoty Potok w Górach Opawskich między Jarnołtówkiem i Pokrzywną. Rzeka, płynąca na wschód, przeciska się tutaj między północnymi stokami masywu Biskupiej Kopy i Srebrnej Kopy (od strony południowej) a pasmem dużo mniejszych i niższych, ale też stromych wzgórz (z Olszakiem i Krzyżówką) od strony północnej.

Prudnik to powiatowe miasto o 22 tysiącach mieszkańców położone w miejscu gdzie stoki Gór Opawskich schodzą w Płaskowyż Głubczycki. Miasto stanowi doskonałą bazę wypadową w pobliskie Góry Opawskie: piesze i rowerowe szlaki prowadzące w góry rozpoczynają się w Prudniku. Miasto ma też dla turystów bogata ofertę noclegową i bazę sportową.