Góry Opawskie - najdalej na wschód wysunięta część Sudetów polskich, jedyne góry w województwie opolskim. W Polsce leży północna oraz mniejsza, południowa część, w Czechach część środkowa. Najwyższy szczyt to Biskupia Kopa. Góry Opawskie są co prawda niewielkie, niezbyt wysokie, z reguły niezbyt strome – ale może to być dla niektórych turystów atutem. Są też niewątpliwie bardzo malownicze i pełne uroku, którego dodają przełomy rzek Białej Głuchołaskiej i Złotego Potoku. Są też górami dobrze zagospodarowanymi jeśli chodzi o bazę noclegową i pozostałą infrastrukturę turystyczną.
Głuchołazy to niespełna 15 tysięczne miasto u podnóża Gór Opawskich, w południowej części powiatu nyskiego, przy granicy z Czechami. To najważniejsza miejscowość i baza wypadowa Gór Opawskich.
Miasto lokowane w połowie XIII wieku, w związku z wydobyciem złota w tych rejonach. Układ urbanistyczny z tego okresu jest widoczny do dziś, ocalały też fragmenty XIV-wiecznych obwarowań miejskich z najlepiej zachowaną, położoną na południowym krańcu starego miasta, XIV wieczną basztą - wieżą Bramy Górnej. Wieża została około 1600 roku przebudowana (dodano renesansowe attyki) i podwyższona do obecnych 25 metrów - dziś jest tu punkt widokowy.
Rzeka Biała Głuchołaska (inaczej zwana Białką) przełamuje się przez Góry Opawskie po południowej stronie Głuchołaz. Przełom utworzył piękny krajobraz wzdłuż 2,5 kilometrowego odcinka rzeki.
W przełomowym odcinku rzeki utworzono dwa rezerwaty przyrody. Do pierwszego z nich, Bukowego Lasu, prowadza z Głuchołaz szlaki żółty i czerwony (oba rozpoczynają się przy skrzyżowaniu ulicy Andersa z ul. Parkową. Szlak żółty prowadzi wzdłuż rezerwatu nad samą rzeką, a czerwony - z drugiej strony rezerwatu, powyżej (a potem prowadzi na Przednią Kopę i dalej na południe).
Góra Parkowa (inaczej Góra Chrobrego) leży tuż na na południe od miasta Głuchołazy (a częściowo w jego granicach) i przy granicy z Republiką Czeską. Masyw ma trzy wierzchołki: około kilometra na południe od rzeki (na granicy administracyjnej miasta Głuchołazy) Przednia Kopa (495 m n.p.m.), około kilometra dalej na południe (nieco wbrew nazwie, najwyższa) Średnia Kopa (543 metry n.p.m.) i kolejny kilometr dalej na południe Tylna Kopa (535 metrów n.p.m.)
Biskupia Kopa (czes. Biskupská kupa, niem. Bischofskoppe) to najwyższy (889 m n.p.m.) szczyt polskich Gór Opawskich. Jej masyw wznosi cie na granicy z Czechami, na południe od miejscowości Jarnołtówek. Na szczycie Biskupiej Kopy zbudowana została przez Czechów wieża widokowa (18 metrowa) która pozwala podziwiać widoki aż po jeziora Nyskie. Przed szczytem (tj po północnej stronie), na wysokości 850 m schronisko PTTK (jedyne w Górach Opawskich).