Rejon Jezior Otmuchowskiego i Nyskiego obejmuje obszar doliny Nysy Kłodzkiej (wschodnia części Przedgórza Sudeckiego) wraz z dwoma sztucznymi zbiornikami wodnymi o łącznej powierzchni 4000 ha, leżącymi w bezpośrednim sąsiedztwie. W rejonie tym istnieją doskonałe warunki do wypoczynku nad wodą, uprawiania żeglarstwa, wędkarstwa oraz sportów wodnych. Nie jest bogato zalesiony, ale jego atrakcyjność podnoszą walory krajobrazowe i korzystne warunki klimatyczne oraz sąsiedztwo Nysy, Otmuchowa i Paczkowa - miast o ciekawej historii i bogatych w zabytki. Dogodną bazę noclegową i usługową zapewniają liczne ośrodki wypoczynkowe nad jeziorami.

Jeziora Turawskie, oddalone zaledwie 16 km od Opola, są ulubionym miejscem wypoczynku nie tylko Opolan, ale i mieszkańców sąsiednich województw. Otoczone rozległym kompleksem leśnym posiadają niezaprzeczalne walory krajobrazowe. Ściany lasu osłaniające piaszczyste plaże od wiatru, malownicze zakola, które nadają jeziorom naturalny charakter i duża powierzchnia wody (ok. 2200 ha) - wszystko to stwarza nadzwyczaj dogodne warunki do rekreacji i uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa.

W Opolu, niegdyś silnym ośrodku przemysłu mineralnego, pozostało kilka wyrobisk zalanych wodą, zwanych kamionkami. Trzy z nich zostały zagospodarowane jako kąpieliska:

Kamionka Bolko (wyrobisko marglu dla cementowni "Bolko", ). Adaptowane na kąpielisko w 2010 roku, leży nie na wyspie Bolko, a naprzeciwko, po prawej stronie Odry, nieco powyżej wyspy, przy trasie na Krapkowice, około 2 km od centrum. Są tu tarasy do opalania, plac zabaw, boiska, zjeżdżalnie wodne, duża plaża, budynek zaplecza sanitarnego, oraz, przede wszystkim, ratownicy. wstęp bezpłatny

Olesno to 10-tysięczne miasto powiatowe, na północnym wschodzie województwa, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, z fragmentami wałów i fos. W centrum XIV - wieczny kościół pw. św. Michała, przebudowany w stylu barokowym (zachowany gotycki portal).
http://www.gliwiczanie.pl/Odwiedziny/olesno/olesno.htm