W Opolu, niegdyś silnym ośrodku przemysłu mineralnego, pozostało kilka wyrobisk zalanych wodą, zwanych kamionkami. Trzy z nich zostały zagospodarowane jako kąpieliska:
Kamionka Bolko (wyrobisko marglu dla cementowni "Bolko", ). Adaptowane na kąpielisko w 2010 roku, leży nie na wyspie Bolko, a naprzeciwko, po prawej stronie Odry, nieco powyżej wyspy, przy trasie na Krapkowice, około 2 km od centrum. Są tu tarasy do opalania, plac zabaw, boiska, zjeżdżalnie wodne, duża plaża, budynek zaplecza sanitarnego, oraz, przede wszystkim, ratownicy. wstęp bezpłatny
Opole, miasto liczące 120 tysięcy mieszkańców to najmniejsza ze stolic wojewódzkich. Położone jest nad Odrą, w centralnej części województwa i przy głównych szlakach: kolejowym i drogowym Wrocław – Kraków, także w pobliżu przebiegającej na zachód i południe od miasta, w odległości około 10 km, autostrady A4- jest więc dużym węzłem komunikacyjnym oraz doskonałym punktem do rozpoczęcia zwiedzania Śląska Opolskiego.
Jeziora Turawskie, oddalone zaledwie 16 km od Opola, są ulubionym miejscem wypoczynku nie tylko Opolan, ale i mieszkańców sąsiednich województw. Otoczone rozległym kompleksem leśnym posiadają niezaprzeczalne walory krajobrazowe. Ściany lasu osłaniające piaszczyste plaże od wiatru, malownicze zakola, które nadają jeziorom naturalny charakter i duża powierzchnia wody (ok. 2200 ha) - wszystko to stwarza nadzwyczaj dogodne warunki do rekreacji i uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa.