Kraina św. Anny

To tereny położone na masywie Chełma, osamotnionej "wypustki" wyżyny śląskiej "wbitą" daleko na zachód, w otaczające niziny. Największy szczyt na zachodnim, najbardziej odległym od Wyżyny Śląskiej końcu masywu to Góra Świętej Anny (408 metrów npm. i około 220 metrów nad doliną Odry)

Góra Świętej Anny to nazwa wzgórza a równocześnie wsi na nim położonej. W środku miejscowości, na kulminacji wzniesienia, kościół franciszkanów przebudowany w stylu baroku w XVII wieku z kościoła wcześniejszego (z 1480 roku). W ołtarzu gotycka figura św. Anny Samotrzeciej, słynąca łaskami. Od XVIII wieku Góra Świętej Anny staje się coraz bardziej popularnym sanktuarium.


Na zachodnich stokach wzgórza wyrobisko po kamieniołomach, w którym hitlerowskie Niemcy zbudowały gigantyczny amfiteatr z mauzoleum poległych tutaj w walkach z powstańcami śląskimi Niemców. W 1955 roku stanął nad amfiteatrem pomnik Czynu Powstańczego.

Z kolei na południowym krańcu miejscowości- rezerwat geologiczny.

Od Bazyliki, początkowo wzdłuż stacji drogi krzyżowej, dość stromo w dól, na południowy wschód, prowadzi szlak w stronę miasteczka Leśnica. Między Leśnicą (odległość: 3 km) a Górą świętej Anny (1 km) Muzeum Czynu Powstańczego - wokół Góry Św Anny miały miejsce najcięższe walki w całym III Powstaniu Śląskim.

Wokół Góry teren jest pofałdowany, pocięty wąwozami i dolinami strumieni, porośnięty niezbyt na ogół wielkimi lasami. Dla ochrony tutejszej przyrody ustanowiony został w 1988 roku Park Krajobrazowy Góra Św. Anny. Park obejmuje 50 km kw. masywu Chełma.

Największe miasto leżące na terenie garbu to Strzelce Opolskie - niespełna 20 -tysięczne miasto powiatowe, będące do niedawna ośrodkiem przemysłowym. W mieście ruiny zamku otoczone pięknym, rozległym parkiem. Piękny, drewniany kościółek św. Barbary przy cmentarzu (na rozwidleniu dróg do Opola i Gogolina). Neobarokowy kościół z początków XX wieku, obok niego dzwonnica przebudowana z XVI- wiecznej baszty obronnej - pozostałości obwarowań miejskich. Na wieży XIX -wiecznego ratuszowa punkt widokowy.

Artykuły powiązane