Prawa miejskie Prudnik uzyskał najprawdopodobniej w 1279 roku. Średniowieczne miasto założone zostało w zakolu rzeki Prudnik, na jej południowym i wschodnim brzegu.
Z czasów założenia miasta przetrwała, w północno zachodniej części starówki, przy Placu Zamkowym, Wieża Woka (od imienia Wok) - to najstarsza i stosunkowo najmniej przez wieki zmieniona budowla Prudnika. Pochodząca z XIII wieku trzykondygnacyjna, kamienna wieża, przebudowywana w kolejnych stuleciach, była częścią pierwszego murowanego zamku w Prudniku. Dziś na wieży miasto urządziło punkt widokowy.
Pozostałe elementy dawnych fortyfikacji to mury obronne, zachowane w dwóch fragmentach w północno-wschodniej części starego miasta:
- Dwie murowane baszty z XV i XVI stulecia (połączone budynkiem arsenału) - mieści się tu Muzeum Ziemi Prudnickiej (www.muzeum.prudnik.eu) przy ul. Bolesława Chrobrego 5
- trzecia zachowana baszta, około 100 m na południe od Muzeum, przy ul. Stefana Batorego, Brama Dolna - trzykondygnacyjna nakryta hełmem stożkowym.
W centrum starego miasta, na rynku, ratusz z wyniosłą (63 metry wysokości!) wieżą: zbudowany (czy raczej odbudowany z ruin wcześniejszego ratusza) w roku 1782 w stylu barokowym, przebudowany w połowie wieku następnego w stylu klasycystycznym. Kolejna przebudowa miała miejsce w końcu XIX wieku. Budynek ma cechy stylów barokowego i klasycystycznego.
Obok ratusza w narożnikach rynku stoją: kamienna, barokowa fontanna ze studnią z końca XVII wieku oraz Kolumna Maryjna, również barokowa, z tego samego okresu.
Jedną przecznicę na południe od rynku kościół parafialny św. Michała Archanioła. Budynek kościoła wzniesiony został w latach 1730-8, w stylu późnego baroku na miejscu wcześniejszych świątyń (kościół istniał w tym miejscu już w XIV wieku) W 1803 roku została nadbudowana wieża, która wraz z wieża ratusza dominują nad panoramą starego miasta. Wyposażenie kościoła późnobarokowe.
Kościół i klasztor bonifratrów w zachodniej części starego miasta (tuż obok wieży Woka) Kościół pod wezwaniem św. Piotra i św. Pawła wybudowany został w połowie XVIII wieku w stylu barokowym. To jednonawowa budowla, murowana i otynkowana. Przy kościele klasztor wybudowany w końcu XVIII wieku (z dobudowanym skrzydłem o półtora wieku późniejszym). Ojcowie bonifratrzy którzy w Prudniku założyli szpital, słyną do dziś z ziołolecznictwa
Trzeci kościół Prudnika jest położony w granicach administracyjnych miasta, ale praktycznie już poza nim - w Lasku Prudnickim, już w Górach Opawskich (nieco ponad 3 km od centrum Prudnika).
Kościół i klasztor Franciszkanów, nie będący co prawda zabytkiem architektonicznym, pełni rolę sanktuarium i słynie jako miejsce internowania Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1954-55.
W Prudniku są dwa baseny:
Łaźnia miejska OSiR, czyli basen kryty na ul Parkowej 4 (przy wejściu do parku od strony starego miasta, z rejonu Wieży Woka i klasztoru). Uwaga: w ciągu dnia z basenu korzystają prudnickie szkoły
Basen odkryty (kąpielisko miejskie) na zachodnich przedmieściach - między ulicą Zwycięstwa a rzeką Złoty Potok.
www.osirprudnik.pl