XVI wieczny zamek, ze "znakiem firmowym" Głogówka, jakim jest jest nad wyraz ozdobny, z charakterystycznym brakiem symetrii względem bramy, portal do zamku. Renesansowy budynek zamku górnego wzniesiony został w XVI wieku na miejscu wcześniejszego, gotyckiego. Przebudowany został gruntownie w wieku XVII w stylu barokowym. Składa się z trzech skrzydeł z narożnymi wieżami i kaplicy. Zbudowany został wtedy zamek dolny, z budynkiem bramnym z charakterystyczną barokową bramą
Dziś zamek jest w stanie permanentnej odbudowy. Nieudana sprzedaż (nabywca nie wywiązał się z przyrzeczonego remont) skutkowała kilkuletnim procesem o zwrot nieruchomości, który zakończył się sukcesem miasta dopiero na początku lata 2013. Od połowy 2014 miasto, za pół miliona złotych, prowadzi kolejne prace remontowe.
Część zamku (i wspomnianą wcześniej bramę więzienną) zajmuje Muzeum Regionalne (www.muzeum.glogowek.pl)
W czasie potopu szwedzkiego schronił się na zamku król Jan Kazimierz z rodziną. Półtora wieku później w czasie wojen napoleońskich, gościł na zamku Ludwig van Beethoven.
Z zamkiem połączony jest zespół klasztorny franciszkanów. Władysław Opolczyk sprowadził franciszkanów do Głogówka w 1264 roku, ale pierwotne budynki kościoła i klasztoru zostały zniszczone przez husytów. Kościół św. Franciszka zbudowany został od nowa w roku 1480 w stylu gotyckim. Dziś, po XVII -wiecznej przebudowie, dominuje jednak styl barokowy. Oryginalną, gotycką częścią budynku świątyni jest jedynie prezbiterium. Obiektem kultu jest pochodząca z roku 1630 figura Matki Boskiej umieszczona w domku loterańskim (wewnątrz kościoła)
Budynki klasztorne pochodzą z XVII i XVIII wieku.
Pośrodku rynku, w otoczeniu XVII i XVIII wiecznych kamienic, późnorenesansowy ratusz z 1608 roku, przebudowany 1880.
Dalej na południe, w narożniku starego miasta, gotycki kościół parafialny św. Bartłomieja (nazywany perłą Ziemi Opolskiej)- zbudowany w 1380, odbudowany (po najeździe husytów) około 1480, przebudowany w stylu barokowym w XVIII wieku. Barokowy jest również wystrój wnętrza, z freskami Franciszka Sebastiniego i sztukateriami Jana Schuberta. Do prezbiterium przylega cenna, XVII-wieczna kaplica Oppersdorffów
pozostałe atrakcje:
zespół odkrytych basenów przy ul Kąpielowej (między starym miastem a stacją PKP). Baseny jeszcze przedwojenne, w 2010 roku generalnie odnowione. Zespół składa się z trzech części: basen sportowy, basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci. Jest tu zjeżdżalnię długości 60 metrów, gejzery powietrzne i dysze do masażu.
Wejście płatne: Normalny - 7 zł, ulgowy - 3 zł.
W okresie letnim baseny są otwarte codziennie od 10.00 do 18.00, a w czasie wakacji do 20.00.
Teren Płaskowyżu Głubczyckiego, na którym leży Głogówek charakteryzuje się bardzo dobrymi glebami, więc miasteczko otoczone jest wokół polami uprawnymi i wioskami. W najbliższej z nich, Mochowie, zabytkowy kościół i klasztor paulinów.
Jednym z nielicznych obszarów zielonych jest park, pięknie urządzony między starym miastem a rzeką (młynówką, odnogą Osobłogi). Wzdłuż doliny Osobłogi leżą również łąki i (na północ i południe od miasta) niewielkie lasy.
Tereny wokół Głogówka, zwłaszcza po zachodniej stronie Osobłogi były w marcu 1945 miejscem ciężkich walk. Z sowieckiego okrążenia przebijały się tędy wojska niemieckie z sojuszniczą dywizją estońską - jest to jedyne pole bitwy Estończyków na terenie Polski.