Głuchołazy

Dział: Góry Opawskie

Głuchołazy to niespełna 15 tysięczne miasto u podnóża Gór Opawskich, w południowej części powiatu nyskiego, przy granicy z Czechami. To najważniejsza miejscowość i baza wypadowa Gór Opawskich.

Miasto lokowane w połowie XIII wieku, w związku z wydobyciem złota w tych rejonach. Układ urbanistyczny z tego okresu jest widoczny do dziś, ocalały też fragmenty XIV-wiecznych obwarowań miejskich z najlepiej zachowaną, położoną na południowym krańcu starego miasta, XIV wieczną basztą - wieżą Bramy Górnej. Wieża została około 1600 roku przebudowana (dodano renesansowe attyki) i podwyższona do obecnych 25 metrów - dziś jest tu punkt widokowy.


Na wschód od rynku parafialny kościół św. Wawrzyńca, z przełomu XIII/XIV wieku, przebudowany w stylu barokowym w pierwszej połowie XVIII wieku. W początkach XX wieku dodano neobarokowe hełmy wież i wykonano główny ołtarz, ale wyposażenie kościoła jest głownie XVIII-wieczne, barokowe. Najcenniejszym elementem architektonicznym jest zachowany z pierwotnej budowli wczesnogotycki (ale opisywany też jako późnoromański) portal.

Po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej, wojen śląskich, napoleońskich miasto podźwignęło się i zaczęło się szybko rozwijać za sprawą turystki, powstała w XIX wieku i szybko się rozbudowała dzielnica zdrojowa. Do dziś ocalały z tych czasów dwa zabytkowe budynki przy obecnej ulicy Andersa: pensjonat "Ogrodowy" oraz dawny dom zdrojowy tuz obok. Ulica Andersa prowadzi od starego miasta w górę rzeki Białej Głuchołaskiej, aż do terenów dawnego wydobycia złota i górującej nad doliną rzeki Przedniej Kopy (południowej części masywu Góry Parkowej zwanej tez Górą Chrobrego)

W mieście przed wojną zbudowano piękny basen (obok Hotelu Leśnego), który jednak został zniszczony przez powódź w 1997 roku i do tej pory (2013) nie odbudowany.

Artykuły powiązane