Kościół cysterski, obecnie kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, został wzniesiony w XIV wieku w stylu gotyckim, jako trójnawowa bazylika. Rozbudowany znacznie w pierwszej połowie XVIII wieku, przez architekta Fryderyka Gansa z Karniowa, nosi cechy zarówno gotyckie jak barokowe, z przewagą tych ostatnich.
Świątynia posiada bardzo bogaty wystrój barokowy w tym dwukondygnacyjny ołtarz główny (z warsztatu Michaela Kosslera w Niemodlinie) oraz 12 ołtarzy bocznych. Kościół zdobi aż 27 barokowych obrazów, w tym obraz Świętej Rodziny z 2 poł. XVII w. namalowany przez Michała Willmanna, nazywanego śląskim Rembrandtem. Wśród wyposażenia m in rokokowe organy z 1777 roku, wykonane przez Jana Gotfryda Wilhelma Schefflera w Brzegu
Klasztor ufundowany był w XIII wieku, ale obecna budowla pochodzi w wieku XVIII. Z pierwotnego czteroskrzydlowego budynku klasztornego ocalały do dziś trzy skrzydła. Z czwartego, rozebranego w XIX wieku pozostał krużganek z zakrystią i fragmentem średniowiecznych murów. Od strony zachodniej do klasztoru przylegają XVIII i XIX wieczne budynki gospodarcze, m in spichlerz i młyn.
Drugi średniowieczny kościół również znajduje się na północ od stawu, tyle że dalej na wschód. Kościół cmentarny p.w. Wszystkich Świętych, przez stulecia (do 1810 roku) był kościołem parafialnym w Jemielnicy. Wiadomo że kościół istniał tu już w 1285 roku. Jednonawowa świątynia została wybudowana z wapiennych bloków (obecnie otynkowana) w stylu gotyckim.
Wystrój przede wszystkim renesansowy (stalle, ambona) i barokowy (XVIII wieczny ołtarz główny i XVII wieczne ołtarze boczne). Jedynym zachowanym gotyckim elementem są fragmenty polichromii z II połowy XV wieku w prezbiterium.
Sąsiednie miejscowości (wszystkie położone w odległości kilku kilometrów od Jemielnicy) warte odwiedzenia to:
- Gąsiorowice, około 3 km na północny wschód od Jemielnicy, w dole rzeki, doskonałe miejsce do rekreacji nad stawami nad rzeką Jemielnicą, są tu możliwości noclegu i usługi gastronomiczne
- Barut (na wschód od Jemielnicy): przy wielkim kompleksie leśnym w którym (tuż za granicą województwa opolskiego) utworzono rezerwat przyrody Hubertus. Miejsce to jest znane przede wszystkim z mordu dokonanego tutaj w 1946 roku przez komunistów na partyzantach Narodowych Sił Zbrojnych
- Centawa (na południe) - uroczy zalew nad rzeczką, tuż obok lasów, a we wsi gotycki kościółek.
- W Szczepanku (na pd-zach, w połowie drogi z Jemielnicy do Strzelec Opolskich) warto zobaczyć drewniany kościółek z XVII wieku.