Opole nazywane jest "stolicą polskiej piosenki" z racji niegdyś słynnego festiwalu, turystów przyciąga przede wszystkim zabytkami, bogatą ofertą noclegów, infrastrukturą sportową i kulturową.
Do opolskiego starego miasta prowadzi z dworca kolejowego (sam obiekt też bardzo interesujący) ulica Krakowska, zamieniona w deptak. na Na samym początku ulicy warto zwrócić uwagę na, pochodzący z połowy XIX wieku, gmach poczty (zabudowany przez architekta Albrechta - projektanta także wieży ratuszowej)
Zaraz za pięknym Placem Wolności (jeśli skręcimy tu w lewo, możemy albo przejść przez Odrę (a właściwie jej odnogę, Młynówkę) pięknym Mostem Groszowym, zwanym zielonym mostkiem, albo pozostając na śródmiejskim brzegu trafić do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, lub do imponującej Biblioteki Miejskiej (ul. Minorytów) zaczyna się stare miasto, które mimo wojen i zniszczeń zachowało układ ulic pochodzący z XIII wieku.
Na środku Rynku otoczonego barokowymi kamienicami (w większości są to rekonstrukcje po zniszczeniach w 1945 roku) stoi olbrzymi ratusz z wyniosłą wieżą (60 m) przypominającą średniowieczną siedzibę władz Florencji. Wieża pochodzi z 1864 roku, otaczający ją ratusz zbudowany został w latach 1933-36 kiedy to odbudowano również wieżę (zawaliła sie w trakcie budowy ratusza).
Poprzeczna do Krakowskiej, pierwsza uliczka na rynku prowadzi:
- w prawo (ul. św Wojciecha) do kościoła na górce. Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej to wielokrotnie przebudowana gotycka świątynia zbudowana około roku 1300, na miejscu wcześniejszego, romańskiego kościoła z X wieku. Do początków kościoła nawiązuje pseudoromańska fasada zbudowana po 1930 roku. Powyżej kościoła XIV wieczna wieża, fragment dawnego Górnego Zamku oraz Uniwersytet Opolski w doskonale zaadaptowanym dawnym klasztorze dominikanów.
Poniżej kościoła, od strony Rynku, Muzeum Śląska Opolskiego w barokowym budynku dawnego kolegium jezuickiego.
- w lewo (ul. Zamkowa) do mostku na Odrze (odnoga Młynówka) i na wyspę Pasiekę. Przedtem prawie na rogu Rynku - kościół i klasztor franciszkanów. Kościół, pod wezwaniem Świętej Trójcy, powstał w końcu XIII wieku, ale był wielokrotnie przebudowany i dziś prezentuje głownie cechy barokowe. Z pierwotnej budowli ocalało wczesnogotyckie prezbiterium- jest to najstarsza konstrukcja architektoniczna w mieście. W kaplicy św Anny, pochowani są Piastowie opolscy.
Za rynkiem, tj po jego północnej stronie, Katedra pw. Podwyższenia Świętego Krzyża. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała w 1024 roku. Wczesnogotycki kościół powstał pod koniec XIII wieku, w XV wieku, po pożarze odbudowany w stylu gotyckim. Od 1702 roku w katedrze znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej (przywieziony z Piekar Śląskich). Wysokie wieże (75 metrów) zbudowano w roku 1899.
Między katedrą a Odrą, gotycka kaplica św. Aleksego oraz fragmenty murów obronnych nad brzegiem rzeki.
Z przeciwnej strony katedry kaplica św. Sebastiana
Stare Miasto opiera się o Odrę (dokładniej o kanał Młynówka), a szereg kamieniczek tuż nad samą wodą nazywany jest "opolską Wenecją". Za Młynówką- wyspa Pasieka. Na jej północnym cyplu, Ostrówku, znajduje się słynny amfiteatr (tu odbywają się festiwale opolskie) i Wieża Piastowska pochodząca z przełomu XIII i X wieku - jedyna pozostałość po Zamku Piastowskim rozebranym przez Niemców po roku 1930. Na wieży znajduje się taras widokowy (42 metrów). Na miejscu wyburzonego zamku Niemcy zbudowali biurowiec (dziś Urząd Wojewódzki) z wyjątkową windą: dźwigiem okrężnym zwanym "paternoster" (wysiada się z takiej windy w trakcie jazdy). Podczas prac budowlanych zostały odkryte pozostałości słowiańskiego grodu na Ostrówku (X-XIII wiek)
Na południe od Pasieki, na Wyspie Bolko - Ogród Zoologiczny w którym zobaczyć można z ciekawszych zwierząt żyrafy i goryle a także jedyne w Polsce uchatki kalifornijskie
www.zoo.opole.pl
Na samym krańcu Opola, przy ulicy Wrocławskiej, znajduje się skansen, czyli Muzeum Wsi Opolskiej. To jeden z czterech skansenów na Śląsku.
www.muzeumwsiopolskiej.pl